Možnost objednávky ryb on-line
Objednávku zpracovaných ryb si vyzvednete bez čekání a platba proběhne až na místě...

Více v archivu


Perlín ostrobřichý, plotice obecná

Chovaný druh


Plotice a perlín jsou nedravé sladkovodní ryby z čeledi kaprovitých (Cyprinidae). V České republice jsou považováni za tzv. plevelné ryby, u které není zákonem stanovena nejmenší lovná míra. V České republice jsou tradičně dosti hojné. Tyto ryby jsou nedílnou součástí potravinového řetězce. Slouží jako potrava dravcům.

Plotice je typickým zástupcem tzv. bílých ryb. Má ze stran zploštělé tělo, stříbřité boky a tmavý hřbet i ploutve. Pouze břišní ploutve a někdy i řitní ploutev bývají zbarvené do červena. Dorůstá obvykle do délky 15-30 cm a hmotnosti 0,25–0,30 kg. Největší exempláře mohou měřit až 45 cm a vážit kolem 1,5 kg.

Typickým znakem perlína jsou sytě červené ploutve, díky čemuž si vysloužil přezdívky jako červenopeřice, červenka atd. Od plotice se liší zejména vyšším tělem (plotice má více „proudnicový“ tvar), dále tmavší duhovkou oka a také postavením břišních ploutví vzhledem k ploutvi hřbetní - perlín má břišní ploutve poněkud předsunuté, zatímco u plotice začínají zhruba ve stejné úrovni jako hřbetní ploutev. Perlín dorůstá obvykle do délky 30 cm a hmotnosti 0,1–0,30 kg. Největší exempláře však mohou měřit až 40 cm a vážit kolem 1 kg.

Plotice i perlíni žijí v hejnech a jsou poměrně plaší. Mladší exempláře se živí především planktonem, starší pak drobnými živočichy i rostlinami, např. řasami. Sportovní rybáři je mohou chytit na různé druhy těstovin, kukuřici, hrách, kroupy, burizony, rohlík, chleba.

 Perlín, plotice