Možnost objednávky ryb on-line
Objednávku zpracovaných ryb si vyzvednete bez čekání a platba proběhne až na místě...

Více v archivu


Amur bílý

Aktuálně v prodeji Chovaný druh


Amur bílý je původním druhem obývající vody na dálném východu, jež se vlévají do Tichého oceánu. Především jsou to ruské řeky Amur a Ussuri, v Číně pak Jang-t´ se a Hunan. K nám se dostal v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století z důvodu jeho schopnosti konzumovat vodní porosty. V dnešní době už obývá prakticky všechny světadíly vyjma Antarktidy.

Tělo amura se vyznačuje torpédovitým tvarem. Temeno hlavy je ploché a oči jsou posunuty níže. Má mohutný ocasní násadec. Jeho velké šupiny jsou s výjimkou břišní partie tmavě lemovány.

V našich klimatických podmínkách dospívá jikrnačka amura zpravidla mezi 6 – 8 rokem života, u mlíčáka mezi 5 – 6 rokem.  Rozmnožování ryb probíhá v drtivé většině pomocí umělého výtěru. Amur je z našeho pohledu teplomilnou rybou. Nejvyšší potravní aktivitu vykazuje při teplotách mezi 20 – 28 °C. V ideálních teplotních podmínkách dokáže dospělí jedinci amura ročně dosáhnout přírůstku až 2 kg. V našich podmínkách amur dorůstá do tržní velikosti zhruba ve čtyřech letech. V České republice je chován v rybniční polykultuře s kaprem.

Amur si za více než padesát let své přítomnosti vydobyl pevní postavení na trhu. Na trh se ke konzumu dostává od hmotnosti 800 g, resp. vyšší. V nabídce bývá především v době podzimních výlovů v podstatě až do období Vánoc. V menší míře se objevuje na trhu i v průběhu jarních výlovů a na Velikonoce. Obecně se amur těší větší a větší přízni na úkor kapra, a to z důvodu pevnější struktury masa s nižším obsahem tuku.

Amur bílý